Także na urlop zaległy pracownik musi uzyskać zgodę
Samowolne udanie się pracownika na urlop, nawet w okresie wypowiedzenia, może stanowić ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i uzasadniać natychmiastowe rozwiązanie umowy.
∑ Czy muszę uwzględniać wnioski pracowników o urlop wypoczynkowy? Zawsze wyrażam zgodę na urlop na żądanie, ale nie zawsze pasuje mi termin urlopu wskazany przez pracownika. Uważam, że poza urlopem na żądanie nie jestem związany wnioskiem pracownika o urlop, nawet jeśli jest on zaległy. Mamy obecnie w zakładzie pracy dużo zamówień i nie mogę udzielać pracownikom urlopów. Czy mogę zwolnić dyscyplinarnie pracowników, którzy bez mojej zgody wykorzystują urlop wypoczynkowy, twierdząc, że jest zaległy i mają prawo z niego skorzystać? – pyta czytelnik.
Zgodnie z dyspozycją art. 161 kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. W myśl zatem tego przepisu pracownik powinien co do zasady wykorzystać urlop wypoczynkowy w tym roku, w którym nabył do niego prawo. Przy czym nie ma w kodeksie pracy zapisu, który nakazywałby pracodawcy udzielić pracownikowi urlopu w terminie przez niego żądanym.
Niewiążące żądanie
Potwierdza to wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 23 listopada 2016 r. (III APa 61/15). Zgodnie z nim wniosek urlopowy pracownika – zarówno w przypadku urlopu wypoczynkowego bieżącego i zaległego, jak i urlopu na żądanie – stanowi niewiążące pracodawcy żądanie pracownika. Pracodawca powinien taki wniosek uwzględnić, jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta